NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
2868
Тонът на времето

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“. Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА). Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември. Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите

| 11 Ноември 2024, 13:28 ч.
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Снимка © DFA

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.

По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години. 

Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл

Спектакълът „В ритъм: Пулсът на огъня“ ще има премиера на 16 септември в парка на НДК,  в рамките на 13-ото издание на международния фестивал за куклен и уличен театър „Панаир на куклите“, съобщават от „Жар театър“.

„В ритъм: Пулсът на огъня" е алегоричното и атрактивно представление, което продължава линията на предишните мащабни огнени зрелища на „Жар театър“ („Игнис“, „Паметта на огъня“, „Душа: пробуждане“). Той съчетава в себе си специално написаната от композитора Йордан Владев музика, изкуството на Мима и пантомимата, огнени визиони и картини, хореографии с огнени реквизити и разбира се – ритъм. Включените в спектакъла „огнени барабани“ са уникална техника на б

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.

Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.

„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са  подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.

Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата. 

Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов. 

По думите на автора албумът се разпространява във всички платф

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа колекция. Художникът е автор и професор, с рядкото съчетание на авторитетно единство в творчество и преподаване, което е в най-висока степен полезно за студентите, спешно нуждаещи се от естетически репери в информационния бульон на съвремието“, казва Иван Газдов.

„В изложбата са представени произведения от няколко калиграфски серии, плод на разнообразни експерименти по съчетаване на различни техники и похвати“, отбелязва Кристина Борисова.

Русенският музей получи като дарение макет на античната и средновековна крепост "Кале Широково", изработен от дървени бъркалки за кафе.

Възстановката е дело на Николай Николов, който се вдъхновява за създаването на творението си от презентация за обекта през месец май тази година, съобщи Силвия Трифонова от музея. 

Така след близо шест месеца и поредица от консултации с водещия русенски археолог на крепостта Деян Драгоев проектът бил готов. За създаването му са използвани повече от 1000 дървени бъркалки за кафе.

Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта - основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.

Крепостта "Кале Широково" е разположена на 35 км от Русе.

"Тя е направена от големи рустицирани каменни блокове с размери, достигащи повече от два метра

„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.

Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.

В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други. 

На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена

Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.

Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.

„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа. 

Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале

Композиторът, диригент, педагог и писател проф. Милко Коларов ще гостува в Регионален исторически музей (РИМ) в Шумен на 19 октомври, съобщиха на официалната си страница във Фейсбук от шуменския музей.

Проф. Коларов ще коментира годините, в които се е обучавал при Панчо Владигеров, съдбовната връзка учител - ученик, професионалните и човешки уроци на големия композитор, на когото винаги в многостранната си дейност е отдавал почит, допълват от музея. Инициативата е по повод 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров.

Милко Коларов е завършил Музикалната академия в София – композиция, при проф. Панчо Владигеров и оркестрово дирижиране при проф. Константин Илиев. Специализирал е в Париж. След дипломирането си е развил активна творческа, изпълнителска и педагогическа дейност, за което е отличен многократно с престижни национални и международни нагр

Срещите на артистите с хората създават отношението към изкуството и това е най-ценното на фестивала „Есенни театрални срещи в Русе“. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който откри форума в крайдунавския град.

„Днес имаме първо издание на един нов фестивал, доказващ за пореден път, че Русе е културната столица на България. Убеден съм, че този фестивал ще се превърне в част от културния живот на Русе“, допълни Тодоров.

Театралният маратон започна с постановката на Русенския театър „Странна случка с куче през нощта“, която се игра пред пълна зала на Голямата сцена на Доходното здание.

Начало на събитията дадоха главният организатор от сдружение „Кауза Пещера“ Катя Костова, директорът на Драматичен театър „Сава Огнянов“ Боян Иванов, кметът на Община Русе Пенчо Милков и министърът на

Първата от тях, наречена „Place du Carrousel – I“, е резултат на синтез на класическа калиграфия с плоска четка и отпечатък по класическия метод на мрамориране на хартия.

„Серията „Свободна калиграфия“ също така е съчетание между различни, често много противоположни по същност на изписване техники, като четка, перо, стилус, гъба и други. Техниката „ебру“ е в основата на цикъла експерименти „Изток – Запад“, където с нея се изписва самия графичен знак. Само по себе си това е голямо предизвикателство, защото освен посочената по-горе непредсказуемост на боите, фактическото изписване трябва да става огледално, предвид метода на отпечатване“, казва още тя.  

Николай Младенов е роден на 15 ноември 1969 г., София. Завършил е висшето си образование в НХА, плакат в курса на проф. д-р Иван Газдов, София и докторат по изкуствознание и изобразителни изкуства с тема „Плакатното мислене...“. От 2014 г е професор в катедра „Плакат и визуална комуникация“. Бил е ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“ и на рекламно-информационната дейност на НХА 2011 – 2015, както и зам.-ректор по учебната, рекламно-информационната дейност, акредитацията и академичния състав на НХА, 2020 – 2024. В момента е зам.-ректор – академичен състав, издателска и рекламно-информационна дейност на НХА.

Кристина Борисова е родена на 15 ноември 1971 г. в София. Завършила е висше образование в НХА, плакат в курса на проф. Людмил Чехларов. Има и специализация по калиграфия и подвързия в Националния архив на Словакия, отдел „Реставрация на книги“, 1998 – 1999 и 2015. От 2018 г е професор, катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини шрифт, калиграфия и историческа подвързия. От 2020 г  ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“. В периода 2008 – 2023 член на Факултетна комисия по качество. Член е на СБХ, БХВО и NVIG.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
2868
Тонът на времето

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

| 11 Ноември 2024, 13:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба
Снимка © DFA

Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.

Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).

Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.

По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години. 

Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл

Спектакълът „В ритъм: Пулсът на огъня“ ще има премиера на 16 септември в парка на НДК,  в рамките на 13-ото издание на международния фестивал за куклен и уличен театър „Панаир на куклите“, съобщават от „Жар театър“.

„В ритъм: Пулсът на огъня" е алегоричното и атрактивно представление, което продължава линията на предишните мащабни огнени зрелища на „Жар театър“ („Игнис“, „Паметта на огъня“, „Душа: пробуждане“). Той съчетава в себе си специално написаната от композитора Йордан Владев музика, изкуството на Мима и пантомимата, огнени визиони и картини, хореографии с огнени реквизити и разбира се – ритъм. Включените в спектакъла „огнени барабани“ са уникална техника на б

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.

Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.

„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са  подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз

Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.

Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата. 

Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов. 

По думите на автора албумът се разпространява във всички платф

Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.

Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите. 

Русенският музей получи като дарение макет на античната и средновековна крепост "Кале Широково", изработен от дървени бъркалки за кафе.

Възстановката е дело на Николай Николов, който се вдъхновява за създаването на творението си от презентация за обекта през месец май тази година, съобщи Силвия Трифонова от музея. 

Така след близо шест месеца и поредица от консултации с водещия русенски археолог на крепостта Деян Драгоев проектът бил готов. За създаването му са използвани повече от 1000 дървени бъркалки за кафе.

Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта - основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.

Крепостта "Кале Широково" е разположена на 35 км от Русе.

"Тя е направена от големи рустицирани каменни блокове с размери, достигащи повече от два метра

„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.

Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.

В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други. 

На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена

Фотографска изложба за класически български филми и вълнуващи моменти зад кадър ще бъде открита на 3 октомври.

Експозицията, озаглавена „Магията на българското кино в 24 кадъра“, може да бъде разгледана до 17 октомври в Галерия на открито на Столична община в парка пред НДК - в алеята до кино „Кабана“, информират организаторите.

„Фотографиите са подбор от класически български филми и показват вълнуващи моменти зад кадър, докато се създава магията на киното. Идеята на изложбата е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, dа предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес“, разказват от екипа. 

Събитието е организирано от сдружението за колективно управление на авторски права „Филмаутор“ с подкрепата на Столична община и Национале

Композиторът, диригент, педагог и писател проф. Милко Коларов ще гостува в Регионален исторически музей (РИМ) в Шумен на 19 октомври, съобщиха на официалната си страница във Фейсбук от шуменския музей.

Проф. Коларов ще коментира годините, в които се е обучавал при Панчо Владигеров, съдбовната връзка учител - ученик, професионалните и човешки уроци на големия композитор, на когото винаги в многостранната си дейност е отдавал почит, допълват от музея. Инициативата е по повод 125-годишнината от рождението на композитора Панчо Владигеров.

Милко Коларов е завършил Музикалната академия в София – композиция, при проф. Панчо Владигеров и оркестрово дирижиране при проф. Константин Илиев. Специализирал е в Париж. След дипломирането си е развил активна творческа, изпълнителска и педагогическа дейност, за което е отличен многократно с престижни национални и международни нагр

Срещите на артистите с хората създават отношението към изкуството и това е най-ценното на фестивала „Есенни театрални срещи в Русе“. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров, който откри форума в крайдунавския град.

„Днес имаме първо издание на един нов фестивал, доказващ за пореден път, че Русе е културната столица на България. Убеден съм, че този фестивал ще се превърне в част от културния живот на Русе“, допълни Тодоров.

Театралният маратон започна с постановката на Русенския театър „Странна случка с куче през нощта“, която се игра пред пълна зала на Голямата сцена на Доходното здание.

Начало на събитията дадоха главният организатор от сдружение „Кауза Пещера“ Катя Костова, директорът на Драматичен театър „Сава Огнянов“ Боян Иванов, кметът на Община Русе Пенчо Милков и министърът на

„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа колекция. Художникът е автор и професор, с рядкото съчетание на авторитетно единство в творчество и преподаване, което е в най-висока степен полезно за студентите, спешно нуждаещи се от естетически репери в информационния бульон на съвремието“, казва Иван Газдов.

„В изложбата са представени произведения от няколко калиграфски серии, плод на разнообразни експерименти по съчетаване на различни техники и похвати“, отбелязва Кристина Борисова.

Първата от тях, наречена „Place du Carrousel – I“, е резултат на синтез на класическа калиграфия с плоска четка и отпечатък по класическия метод на мрамориране на хартия.

„Серията „Свободна калиграфия“ също така е съчетание между различни, често много противоположни по същност на изписване техники, като четка, перо, стилус, гъба и други. Техниката „ебру“ е в основата на цикъла експерименти „Изток – Запад“, където с нея се изписва самия графичен знак. Само по себе си това е голямо предизвикателство, защото освен посочената по-горе непредсказуемост на боите, фактическото изписване трябва да става огледално, предвид метода на отпечатване“, казва още тя.  

Николай Младенов е роден на 15 ноември 1969 г., София. Завършил е висшето си образование в НХА, плакат в курса на проф. д-р Иван Газдов, София и докторат по изкуствознание и изобразителни изкуства с тема „Плакатното мислене...“. От 2014 г е професор в катедра „Плакат и визуална комуникация“. Бил е ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“ и на рекламно-информационната дейност на НХА 2011 – 2015, както и зам.-ректор по учебната, рекламно-информационната дейност, акредитацията и академичния състав на НХА, 2020 – 2024. В момента е зам.-ректор – академичен състав, издателска и рекламно-информационна дейност на НХА.

Кристина Борисова е родена на 15 ноември 1971 г. в София. Завършила е висше образование в НХА, плакат в курса на проф. Людмил Чехларов. Има и специализация по калиграфия и подвързия в Националния архив на Словакия, отдел „Реставрация на книги“, 1998 – 1999 и 2015. От 2018 г е професор, катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини шрифт, калиграфия и историческа подвързия. От 2020 г  ръководител на катедра „Плакат и визуална комуникация“. В периода 2008 – 2023 член на Факултетна комисия по качество. Член е на СБХ, БХВО и NVIG.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.